Mallence Bart Williams o systematickém vykořisťovaní Afriky Západem (titulky SK)

Časť prednášky na berlínskom TEDx, v ktorej Mallence Bart-Williams jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom vystihla podstatu toho, akým spôsobom Západ udržuje systém vykorisťovania bohatej Afriky. Mallence sa narodila v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. Je spisovateľka, filmárka a módna návrhárka Nemecka a Sierra Leone. Študovala ekonómiu a financie v Paríži, Singapure a Veľkej Británii. Dnes žije na celom svete, prevádzkuje čisto prírodný kozmetický podnik v Hongkongu a je zakladateľkou a kreatívnou riaditeľkou FOLORUNSHO, kde pracuje s deťmi ulice v Sierra Leone. Vzhľadom k jej nemecko -sierraleone koreňmi vníma seba ako most spájajúci dva diametrálne odlišné svety. Jej pozadie jej umožňuje vidieť kreatívne riešenia spoločných problémov. V rámci troch rokoch prevádzky, jej kolektív vzal deti bez domova z ulíc a umiestnil do škôl, vyvinuli teniskové a odevné kolekcie, vydali knihu a dokument ich príbehu, a uskutočnili umelecké výstavy v Berlíne, New Yorku, Paríži a Miami. Vďaka jej práci s FOLORUNSHO, spája kultúrny kontrast, ktorý umožňuje ľuďom zdieľať ich myšlienky, prijať opatrenia a dosiahnuť výsledky.

1 Komentář

  1. SIERRA LEONE – nejbohatší země na světě, mají všechno, na co si vzpomenete … ale, 5.000 jednotek jejich měny má hodnotu 1 jednotky západní měny, přičemž za tou západní měnou je asi „jen“ intelekt (a technologie, která ale z intelektu vychází …).
    Právě „intelekt“ je jedna z věcí, které odlišují člověka od zvířete a která je UNIVERZÁLNĚ VYUŽITELNÝM bohatstvím. Šimpanzům asi nebude nic platné to, že sedí na hromadě diamantů, zlata, případně dalších kovů, které „my“ používáme ve „svých“ počítačích.
    Ne, nepropaguji tady „white pride“, a na důkaz toho přidám ještě jednu poznámku o Japonsku: Japonci neměli to štěstí, že by se narodili na zásobách nerostných surovin, přesto jsou dnes třetí největší ekonomikou světa. Toho asi nedosáhli sběrem volně rostoucích plodů, nezřízenou kopulací, bitkami s nepřátelskými kmeny, případně křepčením kolem kmenového ohniště. Že by to bylo intelektem, učenlivostí, pracovitostí a cílevědomostí?
    Každopádně nějaké ponaučení by bylo možné si z projevu vzít: nepouštět si na své území žádné kolonisty a to ať už připlují na dřevěných plachetnicích a jejich zbraněmi jsou meče a muškety, nebo na gumových člunech a jejich jedinou zbraní je ztráta soudnosti a pudu sebezáchovy části domorodců.

Napsat komentář