Seznam literatury

Tento seznam ještě není kompletní a bude se doplňovat. Děkuji za pochopeni.

.

Michael Morris "Co nesmíte vědět"  l123621

Tuto knihu bychom mohli považovat za základní literaturu pro každého, kdo se snaží pochopit skutečné dění ve světě. Kniha vypraví o tom, jak malá skupinka bankéřů vládne ze zákulisí světu. Vypraví o tom, že bankéři ovládají nejen FED, ECB, nadstátní organizace, UNO, Světovou banku, ale manipulují i s cenami zlata, stříbra, programují ekonomické krize a cílené řídí svět na pokraji propasti.

 

Erich Maria Remarque "Tři kamarádi" img_314552_orig

Krásný úchvatný příběh opravdového kamarádství, lásky a smutného života "ztracené generace", která žila a topila se ve smutku, alkoholu a chudobě po skončení druhé světové války. Velmi hluboký náhled do duší a srdci nešťastných Němců, které doplatili za zrození nacizmu v jejich zemi stejně, jako země, které nacizmus malém zničil a vymazal z historie. Smutné a dojemné příběhy se střídají s krásnými veselými scénkami. Remarque je velkým umělcem elegantního a vkusného humoru. Po přečteni této knihy budete se dívat na Němce úplně jínak.

 

 

John Perkins "Zpověd ekonomického zabijáka" 6ea1b9c10fc29192

John Perkins je americký aktivista, spisovatel a bývalý lovec ekonomik.
Jeho nejznámější kniha se jmenuje Confessions of an Economic Hit Man (volný překlad: Zpovědi lovce ekonomik anebo Zpověď ekonomického zabijáka) a zabývá se z pohledu experta na ekonomiku, vládou pověřeného (avšak soukromého) vyjednavače, praktikami při vyjednávání se zeměmi třetího světa v obchodní a strategické spolupráci s vládou USA a největšími americkými korporacemi. Tato kniha otevřela oči obrovskému množství lidi všech profesi a "tříd", spousta reportéru, zabývajících se nezávislou žurnalistikou nazývá knihu Johna Perkinse přelomovou, a jmenuje jí jako knihu, která změnila jejich vnímaní světa.

 

Erdogan Ercivan "Zfalšováná archeologie" 157479_big

Popis vydavatele: Miliony lidí žasnou v proslulých muzeích před archeologickými nálezy, z nichž mnohé jsou jen zdařilými falzifikáty. Věděli jste, že například busta egyptské krasavice Nefertiti, kterou už sto let obdivujeme v berlínském muzeu, je falzifikátem? Proč jsme o tom nebyli zpraveni?

Prozradil vám už někdo, že Heinrich Schliemann nevykopal Priamův poklad v troskách Troje, ale jednoduše jej koupil od aténského zlatníka? Není zarážející, že nás o tomto podvodu archeologové dosud neinformovali? A proč se na školách stále vyučuje o takzvané minojské kultuře, ačkoli archeologové dávno vědí, že tato "kultura" vzešla pouze z fantazie a "objevů" jakéhosi Sira Arthura J. Evanse a jednoho švýcarského umělce? Společně s autorem se vydáme na vzrušující pátrání po dalších "slavných" exponátech zfalšované archeologie. A dozvíme se také o mnohých jiných, zaručeně pravých archeologických nálezech, které jsou naopak z konkrétních důvodů důsledně zamlčovány...

 

Michail Bulgakov "Bílá garda" 189492_big

Recenze čtenáře kingmaker: Bulgakov prožil ruskou občanskou válku v Kyjevě a tento román je tak do značné míry autobiografický. Postava Alexeje Turbina je v podstatě sám autor. Ve svém díle postavil pomník normálním lidem, prožívajícím velké dějinné okamžiky. Zpětně je snadné hodnotit, na kterou stranu se měly postavit, ale pokud ty okamžiky prožívají lidé přímo, samozřejmě nevědí, jak vše dopadne.

Bulgakovovi hrdinové dělají chyby, tápou, ale vždy zůstávají lidští a uvěřitelní, zbabělí i odvážní, odpovědní i neodpovědní, velkorysí i podlí. Toto vadilo kritice v Sovětském svazu dvacátých let, protože tehdy se propagovalo, aby odpůrci rudých byli zpodobňování jako bezectní padouši a nebo alespoň pomýlení hlupáci. Bulgakov šel proti přání doby. Tento román postavil velmi důstojný pomník prostým lidem, semletým koly velkých dějin. Jen škoda, že román plánovaný původně jako trilogie, zůstal nedokončen.

 

Václav Kaplický "Kladivo na čarodějnice" kladivo na čarodějnice

Recenze čtenáře Matt Baker: Dle mého názoru nejlepší kniha zabývající se čarodějnickými procesy vůbec. Obzvlášť jsem rád za to, že se děj odehrává v mém rodném kraji, kde na tyto tragické procesy upozorňuje kdejaký pomník a kde tato temná kapitola našich dějin zanechala spoustu vzpomínek a nepřehlédnutelných důkazů.

Recenze čtenářky Gorgona: Při čtení mi běhal mráz po zádech, někdy jsem vztekle zatínala pěsti, jindy se mi zase chtělo brečet. Perfektně popsaná doba inkvizičních procesů, kdy mohl na hranici skončit každý, kdo se znelíbil krutému a ziskuchtivému inkvizitorovi Bobligovi. Temná část historie katolické církve. Přestože jsem věděla, jak kniha skončí (prvně jsem viděla filmové zpracování, které má též skvělou atmosféru), do poslední chvíle jsem doufala, že nakonec zvítězí spravedlnost.

 

Michael Farkas "Válka médií" 167984_big

Popis výdavatele: Denně nás zaplavuje opravdový příval informací. Řada médií nás zasypává svými příspěvky a vytváří naše mínění. Experti hovoří o „informační společnosti“. Ale je to vážně pravda? Nikoli, neboť kvantita, jak známo, ještě neznamená kvalitu! Viktor Farkas má odjakživa zdravou nedůvěru vůči oficiálním zprávám z médií. Už léta se zabývá tím, co je na informacích potlačené, překroucené, vynechané nebo co se zamete pod koberec.

S pomocí řady příkladů z politiky, hospodářství a jiných úseků života ukazuje, že „informační společnost“ je pouhý mýtus. Velká část sdělení je manipulativní a slouží zájmům těch, kdo obvykle zůstávají v pozadí. Řada zpráv je bezvýznamná, ale média je nafukují natolik, že odvádějí pozornost od mnohem důležitějších informací, jež jsou často zmíněny jen na okraj. Při bližším pohledu se ukáže, že mnohé, co se označuje za „objektivní zpravodajství“, jsou dezinformace, polopravdy, ne-li přímo bohapusté lži. Pravdu, která by byla pro pochopení dění důležitá, se uživatel klasických médií většinou nedozví.

 

 Nikolaj Fjodorovič Dostojevskij "Zločin a trest" 198786_big

Recenze čtenářě ZajDa37: Co jen napsat k dílu, které dokonale zobrazuje hlubiny lidské duše se všemi zápory? Snad to, že kniha je jednoduše geniální. Obsahuje spoustu filozofických myšlenek (více jich je ale u Bratrů Karamazových), hlubokou sondu do hlubin člověka a i vedlejší příběh Lužina, Duňy a Svidrigajlova. Chvíli po dočtení jsem se sám přistihl, jak prožívám podobné pocity jako Raskolnikov (ne, že bych chtěl, někoho zabít :).

Hlavní síla knihy, dle mého názoru, spočívá v tom, že Dostojevskij v díle zobrazil nesmrtelný typ člověka, který se domnívá, že je nadřazenějším nad ostatními a proto má právo eticky obhájit zločin, po spáchání. Právě zločinem se ale stává nižším člověkem a výčitky ho dohání. Nechce ale být skoro každý na chvíli Raskolnikovem?

 

Ivan Efremov. Román "Thais" 41h-JTPTJ4L._SX322_BO1,204,203,200_

Mistrovské dílo ruské literatury.
Historický román Ivana Efremova je hymnou ženě, její kráse, inteligenci, moudrosti a daru lásky. Všechny tyto nejlepší vlastnosti ztělesnila hlavní postava románu aténská krasavice Thais, která doprovazela na váleční výpravě generála Alexandra Velikého s jeho armádou. Ivan Efremov byl skvělým historikem a v knize venuje velké misto hloubkovému popisu starodávních kultu ženy a mátky.

Spolu s Thais se vypravíme i do stavěkého Egyptu, kdy pyramidy ještě žařily a oslepovali svojí krásou. Román  podrobně popisuje i něktěré historické epizody: například spálení Persepolisu - jednoho z hlavních měst perské říše.

 

George Orwell. Román "1984" l42391

1984 (podobně jako Farma zvířat) je varováním, kritikou, karikaturou (ve smyslu zveličení) možného společenského vývoje, domýšlení absurdity totalitních režimů. Winston Smith pracuje na ministerstvu pravdy, kde se zabývá přepisováním historických dokumentů tak, aby byla vždy v souladu se současným tvrzením Strany a Velkého bratra. Při tom všem si ale uvědomuje, že něco není v pořádku. A to je ideozločin! Orwell zde vytvořil celý systém totalitního státu a Strany, se kterým se čtenář postupně seznamuje. Je až zarážející, jak blízko byla jeho smyšlená Oceánie podobná nedávné socialistické historii našeho východního bloku. Kniha nenabízí nějaký napínavý, dojemný nebo úsměvný příběh a zápletku.

Spíše se jedná o psychologii života jednotlivce v totalitní společnosti a zamyšlení nad vývojem společenských řádů, nutně vyúsťujícím v totalitu - "Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě tři druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole. Dělili se ještě dál, byli nazýváni různými jmény a jejich poměrný počet, jakož i postoj jedněch k druhým se měnil v průběhu věků; ale ve své podstatě se struktura společnosti nikdy nezměnila."
Pěkná je i myšlenka "newspeaku" - nového jazyka, který zcela znemožní myšlení lidí a protistranické chování. Tak například věta "Všichni lidé jsou si rovni" bude mít podle newspeaku vlastně význam "Všichni lidé jsou stejní" - což bude chápáno jako zřejmý nesmysl.

 

f

František Polák, Jiří Novotný. Tajné dějiny jezuitů podzemni-antikvariat-564f53f6156eb-p1200617

Kdo jsou to jezuité? Jak dnes vypadají? Kde se pohybují? Jak dnes působí? Jaké jsou jejich zvyky a obřady? Čím se zabývají právě v dnešní době? Jsou pro nás stejně tak nebezpeční jako ve středověku? Jsou dnes stejně tak mocní jako dříve? Má jejich řád v dnešní době ještě nějaký cíl a smysl? Má dnes jezuitský řád vliv na události v celosvětovém měřítku? A vůbec, ovlivňuje mne jejich existence v mém osob-ním životě? Dotýká se mě to nějak osobně?

Na tyto všechny a další otázky vám kniha Tajné dějiny jezuitů předkládá jasné a pádné odpovědi.

 

 f

Sun Zi. Umění války  umeni-valky-30105

Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát.

 

 

l99584 Nick Begich „Deformace emocí, myšlenek a chtění „  

Vědecký výzkum už pokročil natolik, že můžeme být ve většině ohledů nadálku řízeni, aniž bychom něco tušili. Planeta se proměnila v psychickou věznici střeženou elektromagnetickými vlnami, z níž nelze uprchnout. Největší úspěchy při ovládnutí vědomí a kontroly lidské mysli dosáhla americká a ruská věda, o čemž snáší důkazy světoznámý americký specialista.

 

.

208852_bigBenjamin Kuras "Jak zabít civilizaci"

První verze této knihy vznikala na samém počátku 21. století. V té době začal pád západní civilizace nabírat do té doby nepředstavitelné tempo. To se ovšem neustále zrychluje, a tak se ani nedbalý a povrchní sledovatel už nemůže ubránit obavám, že v Evropě se schyluje k politické, kulturní, duchovní a fyzické katastrofě kataklyzmatických rozměrů, srovnatelné s pádem západní Římské říše a o tisíc let později východní Byzance, které ve svých miléniích tvořily vrcholy civilizačních snah lidstva.
U obou zaniklých civilizací přispěl k jejich pádu pod vnějšími útoky také vnitřní kulturní, morální a politický kolaps. Ten dnes probíhá téměř podle stejné šablony v obou dědických civilizacích, jimiž jsou Západ a Rusko. Po pádu komunismu se u nich očekávalo sblížení, místo něhož se opět dostávají do nesmyslného konfliktu, který odvádí pozornost jich i celého světa od ohrožení společných hodnot a oslabuje jejich schopnost sebeobrany. Jak západní svět, tak i současné Rusko jsou postiženy akutní ztrátou pudu sebezáchovy a náměsíčnou hypnózou, která podle všeho neodvratně směřuje k pasivní a masivní sebevraždě. Tato knížka se v rozšířeném pohledu pokouší probudit všechny, jimž na přežití civilizace záleží, a přimět je k přemýšlení, jak jejímu zániku zabránit. Pokud je to ještě možné.

.

img_263027_mainMilan Vodička "Den, kdy došly prachy"

Věděli jste, že Velká krize podnítila vznik a rozvoj antikoncepce, reklamy nebo marketingu? Toto strhující čtivé vyprávění přináší stovky pozoruhodných lidských příběhů, ale i širších úvah. Dočtete se, jak krize nastupovala nenápadně a po tzv. krachu na newyorské burze ještě zdaleka neudeřila. Dozvíte se, jaké měla důsledky pro lidské osudy. Jak se přelila do Evropy a jak zasáhla Československo. Co na ni tenkrát platilo a co ji naopak prohloubilo. Zjistíte, že jste o tehdejší krizi až dosud nevěděli nic, anebo velmi málo. Kniha inspirativní a vzrušující.

.

174455_bigDan Ariely "Jak drahá je nepoctivost"

Většina z nás si o sobě myslí, že jsme poctiví, ale ve skutečnosti podvádíme všichni. Od Washingtonu po Wall Street, od školních tříd po nejrůznější pracoviště, neetické chování se vyskytuje všude. Nikdo z nás není imunní, ať už jde o nevinné lži, s jejichž pomocí se chceme vyhnout potížím, nebo o vykazování příliš vysokých služebních výdajů.

.

179246_bigViktor Farkas "Neviditelné fronty"

Renomovaný autor literatury faktu, který ve svých knihách nabízí širokou paletu kontroverzních a provokativních témat. I ta nejožehavější fakta pojmenovává pravými jmény a konfrontuje je s odvážnými, nikoli však zavádějícími informacemi. V této knize se zabývá „skrytou“ válkou proti svobodě. Válkou, jejímiž „frontami“ jsou tzv. „politická korektnost“, vláda peněz, dohled státu, manipulace veřejným míněním, destrukce klasické rodiny a stále grotesknější společnost zábavy. Tyto nové fronty jsou maskované; probíhají v našich domovech, ve městech, na školách, za nejbližším rohem, v soudních síních...

.

kolaps-a-regenerace-cesty-civilizaci-a-kulturMiroslav Bárta, Martin Kovář a kolektiv  „Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur“

Publikace představuje pohled třiatřiceti autorů – akademiků, humanitních vědců, přírodovědců a ekonomů – na aktuálně velmi živý pojem „kolaps“, a to z jak z hlediska současného (dotýká se např. bankovní krize), tak historického. Nesporným přínosem je ve všech případech aktualizovaný přístup autorů ke krizovým momentům v dějinách velkých civilizací (staroegyptské, čínské, římské ap.) nebo říší (např. britského impéria ap.). Nemenší podíl tvoří kapitoly z dějin českých zemí (zejména husitství, pobělohorské společenské klima a kromě dalších i popis rozpadu Československa), ale také pojednání týkající se přírodních katastrof (dávná zemětřesení, nedávné záplavy) či stručný, zato však originální popis nezvratných změn životního prostředí na Mostecku. Publikace je bohatě ilustrována, vybavena mapami a přehlednými grafy s aktualizovanými daty.

.

Michael Morris: "Co nesmíte vědět! 2" Teror, revoluce, války - kdo a co za tím stojí!

487_big

Jaké jsou plány tajné světovlády?
V bestselleru Co nesmíte vědět, vydaném v roce 2011, Michael Morris názorně a srozumitelně vysvětlil, jak malá skupinka bankéřů sahá prostřednictvím hospodářských a měnových válek po totálním ovládnutí světa.

.

.

.

.

Samuel P. Huntington: "Kam kráčíš, Ameriko? Krize americké identity"

kka

Je Amerika předurčena k zániku?
Je její identita a integrita ohrožena masovým přistěhovalectvím?
Ve svém průkopnickém díle Střet civilizací, které se stalo mezinárodním bestsellerem, profesor Samuel P. Huntington hájil provokativní a prorockou tezi, že s koncem studené války budou ideologie jakožto primární zdroj konfliktů v mezinárodní politice nahrazeny „civilizacemi“.

.

Bryan Caplan: "Mýtus racionálního voliče"

9788074220562Kniha, která vzbudila velkou pozornost mezi odbornou i laickou veřejností, představuje zásadní příspěvek k prohloubení poznatků společenských věd o politickém rozhodování v demokratickém systému a vlivu iracionality voličů na hospodářskou politiku. Zasvěceným a zároveň vtipným způsobem vysvětluje, jakým způsobem se lidé rozhodují při volbách. Zamýšlí se nad tím, nakolik si tato fakta uvědomují naši politikové a využívají jich ve svůj prospěch, třeba i klamáním veřejnosti, a jak každý konkrétní hlas může či nemůže ovlivnit aktuální politiku. Obšírně se věnuje roli ekonomie při demytizaci obecně přijímaných pravd, které jsou často v rozporu se základní ekonomickou logikou. Autor povzbuzuje lidi, občany a voliče, aby o svých rozhodnutích přemýšleli racionálně, na základě skutečných informací, a ne pocitů a domněnek, aby se chovali zodpovědně, a ne jako stádo ovcí........

 

.

Tim Weiner: "Dějiny CIA"

066_bigTim Weiner je reportér listu New York Times. Má za sebou tři knihy a Pullitzerovu cenu za jednu z nich. Už v prvních dvou - Bianko šek (o černých fondech Pentagonu) a Zrada (o případu amerického špiona Aldricha Amese) - se pouštěl na velmi horkou půdu. V zatím poslední své knize, věnované dějinám CIA, vydané v r. 2007, v této tradici pokračuje. Psát dějiny jakékoli tajné služby je krajně nesnadné. Oficiálních údajů se zveřejňuje co možná nejméně, a to ještě co možná nic neříkajících, o to víc však je nepodložených dohadů, fám a různých "zaručených pravd". Historik je tedy odkázán kromě pramenů zejména na osobní svědectví zúčastněných. Autor této knihy sám uvádí, že byl nucen přečíst přes padesát tisíc dokumentů z archivů CIA, Bílého domu a ministerstva zahraničí, ale navíc musel získat přes dva tisíce vyjádření pracovníků tajné služby, vojáků a diplomatů. Šedesátiletou historii CIA od roku 1945 do roku 2007 autor rozčlenil do padesáti oddílů seskupených do šesti kapitol podle jednotlivých prezidentských období.