Vystřel Verna – teorie globální katastrofy

Zdroj: vulkania.ru

.

Dovedete si představit, že by nějaká země na naší planetě náhle vybouchla a vyletěla do vesmíru? Společně s městy, lidi, zvířata a kusem litosférických desek, na kterých je umístěna? Taková událost se zdá byt naprosto nepravděpodobnou, nicméně, tým vědců z univerzity v Kielu v Německu, se domnívá, že taková katastrofa jíž mohla být příčinou nejméně čtyř masových vymírání v historii Země. A tato katastrofa má jmeno - Vernshot (Verneshot), Vystřel Verna.

.

Co je vystřel Verna

Vystřelem Verna se jmenují hypotetické události nebo sopečný výbuch velké sily, který je schopen vystřelit do stratosféry obří kusy zemského pláště a kůry. Teorie byla pojmenována po slavném spisovateli Julesu Vernovi, který ve svém románu "Cesta na Měsíc" psal o mocné zbrani, která vystřelovala lodě s astronauty do vesmíru. Tato teorie přišla na svět v roce 2004 jako kauzální mechanismus vysvětlující současné erupce čedičových pastí, masové vymírání živočichů a takzvané "dopady signálů" ("iridiové anomálie, "šokovaný křemen").

V průběhu posledních 500 milionů let na naší planetě se odehrálo pět masových vymírání zvířat (a pravděpodobně i lidi). Podle studií, čtyři z nich se shodovaly s erupcí kontinentálních povrchu,a pravděpodobně, pádu meteoritů. Musíte souhlasit s tím, že taková náhoda, v jednom případě  masových zániku druhů může se  považovat za přijatelnou, ale shoda obou událostí, které nastaly ihned čtyřikrát se zdá byt astronomickou. Teorie Vystřelů Verna vysvětluje podobné náhody a doklada důkazy potvrzující, že výbuchy takové obrovské síly se můžou odehrávat i na planetě Země.

.

b0fe709a10a35cefd423c8f47b58856b

Jamalská černá díra, objevena v roce 2015

1443185526_3

Jamalská černá díra, objevena v roce 2015

.

Jak se odehrává  vystřel Verna

V různých částech planety od zemského jádra k povrchu se zbíhají ohnivé plášťové  toky (chocholem). Spolu s nimi pod zemskou kůrou se akumuluje  velké množství teplého oxidu uhličitého. Za normálních podmínek, tento plyn se postupně dostává na povrch pomocí  trhlin a zlomenin. V případě, že průtok plášť probíhá je pod pevnou plošině pod pevninou, plyn se ocitá v  pasti pod zemí a začíná se stupňovat tlak, který v určitém okamžiku může vést k rozdělení litosférických desek a k masivním explozím.

Pod obrovským tlakem plynu vystřikuje do stratosféry spolu s kousky desek a miliardy tun různého odpadu. Kanál, po kterému stoupá, se zničí  a vytvoří obrovskou vlnu, která při nadzvukových rychlostech nese s sebou zbytky zemského pláště. Vzniklá mezera se vyplňuje magmou v zemi a kousky litosférických desek, které odletěli do stratosféry, pod vlivem gravitace padají zpět na druhé straně planety (tedy - ve formě meteoritu).

.

2266

.

.

Jinými slovy, vědci jsou přesvědčeni, že před hromadným vyhynutím druhů na Zemi nepadaly žádné meteority - místo nich Zemi zasahovaly obří bloky zemské kůry, vyhozené do vzduchu při výstřelech Verna Jako příklad uvádějí erupci Deccanského pláště v Indii, který se naprosto přesně shodoval s pádem meteoritu Chicxulub v Mexiku.

Předpokládá se, že uvolňování plynů a zemských úlomků do stratosféry je schopno vytvořit  odpovídající klimatický dopad na životní prostředí a pro budoucí masové zániky druhů. Na druhé straně, tato teorie je docela kontroverzní, protože to nevysvětluje, proč, například, v Mexice se objevil jenom jeden impaktní kráter. Teoreticky výbuch Verna by musel hodit do stratosféry několika velkých kusů litosféry.

.

Vědci naznačují, že kromě velkých explozí, které se konaly před masovými vymírání v historii Země byly výstřely Verne i v menším měřítku. Jako příklad dle těchto vědců je lze uvést kontroverzní příklad tzv. pádů meteoritu Tunguska v roce 1908. Epicentrum událostí se nacházel v sibiřském plášti a erupce byla vytvořena silnou a nepropustnou vrstvou čediče.

Dle navrhovaného modelu, plyny se postupně hromadily  v této monolitické formaci a nakonec vybouchli. Stupnice exploze byla mnohem menší, protože plyny se částečně uvolňovaly prostřednictvím zlomeniny, která vznikla během předchozího výstřelu Verna před událost zániku Permian-Triassic.

Němečtí vědci doufají, že najdou  více důkazů dokazujících tuto teorii, po hlubším studování zemských plaští Deccan a sibiřských plaští, stejně jako Chicxulub kráteru a kráteru na dně oceánu. Koneckonců, když k výstřelům Verna ve skutečnosti došlo v minulosti, pak se to může stát i v budoucnosti.

.

1_93

Teritorium Tunguska

mistika-tungus6

Teritorium Tunguska

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář