Sedmý kontinent je z odpadků. Má čtyřikrát větší rozlohu než Německo

Zdroj: national-geographic.cz

.

Patrick Deixonne byl při veslařských závodech v roce 2009 šokován odpadem, s nímž se v moři setkal. Pro nynější vědeckou expedici se rozhodl proto, aby varoval před ekologickou katastrofou, která nastává v severovýchodní části Tichého oceánu.

Zhruba 1600 kilometrů od pobřeží Kalifornie objevil asi před 12 lety amatérský vědec Charles Moore obrovskou masu odpadků. Přináší je Tichý oceán z obou břehů: z amerického, kanadského i z čínského a japonského. Místo se začalo označovat jako "Velká tichomořská odpadková skvrna". Do oceánu totiž my, lidé, naházíme ročně tisíce tun plastů.

Kontinent nikoho

.

"Tato hromada odpadu leží ve vodách, kam jen málokdy zavítají obchodní nebo turistické lodě. Mezinárodní společenství se o to dosud téměř nezajímalo," soudí Patrick Deixonne. 

Deixonne, který je členem Společnosti francouzských výzkumníků (SEF), jež je patronem jeho cesty, a zakladatelem Ocean Scientific Logistic (OSL) se základnou v Cayenne na Francouzské Guyaně na atlantském pobřeží severovýchodní části Jižní Ameriky, vysvětluje, že chce upoutat pozornost Francouzů a Evropanů na tento jev.

Sedmačtyřicetiletý Patrick Deixonne, bývalý hasič na francouzském vesmírném středisku na Kourou a dobrý znalec guyanských lesů, se sám označuje za "badatele nové generace, který musí zdokumentovat velké problémy životního prostředí, protože informace je klíčem ke změně".

.

Oceánskou misi čeká dlouhá pouť 

.

Mise nazvaná Sedmý kontinent odstartuje 2. května ze San Diega ve Spojených státech. Škuner z roku 1938 urazí za měsíc 4 630 kilometrů mezi Kalifornií a Havají, kde výzkumník Charles Moore v roce 1997 náhodně objevil tuto neuvěřitelnou kupu plastového odpadu. Dosud ji v letech 2006 a 2009 studovaly jen dvě americké expedice.

Odpad se hromadí v místě, kde se setkávají mořské proudy, které se stáčejí pod vlivem rotace Země a vytvářejí obrovský vír nazývaný gyrus (lat. kruh). 

"V každém z pěti gyrů na světě je odhadem několik desítek milionů tun odpadu," vysvětluje biolog Georges Grépin, vědecký poradce OSL. "Je to především plastový mikroodpad v hloubce 30 metrů. Není to kontinent, po kterém by se dalo chodit," upřesňuje.Dostředivá síla pomalu nasává odpad směrem k centru této spirály, která je zřejmě jednou z největších známých na světě: její obvod měří 22 200 kilometrů a má asi 3,4 miliony kilometrů čtverečních, uvádí francouzské Národní středisko pro výzkum vesmíru (CNES), které projekt zaštítilo.

Škuner budou navádět dva satelity amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), Aqua a Terra, aby se dostal tam, kde je koncentrace odpadu nejvyšší a mohl měřit její hustotu, odebírat vzorky vody, planktonu a materiálů. Při této misi bude vyzkoušen receptor na plováku zkonstruovaný studenty, který má zjišťovat živé organismy a plankton v plastovém odpadu a zmapovat znečištěné zóny prostřednictvím satelitu, což bude světová premiéra.Do výzkumu se zapojí i NASA 

Během mise bude vypuštěno 12 plováků amerického úřadu National oceanic and atmospheric administration (NOAA), programu UNESCO pro studium oceánů a mládežnického projektu Argonautica, které mají umožnit tisícům studentů ve světě studovat mořské proudy.

Bližší údaje o expedici lze nalézt na stránkách www.septiemecontinent.com, kde ji lze také přímo sledovat.

.

PGP_1

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář