První geneticky modifikovaná lidská embrya jsou v Anglii připravena k vytvoření

  1. ledna 2016, napsáno Carol Adl, zveřejněno v News, UK

.

Vědci tvrdí, že první geneticky modifikovaná embrya by mohla být vytvořena v Anglii během několika týdnů. Tým vědců na Francis Crick Institutu v Londýně čeká, zda bude jejich návrh zabývat se tímto výzkumem odsouhlasen. Pokud souhlas dostanou, tak by svět mohl během následujících týdnů nebo měsíců spatřit v Anglii první transgenetická lidská embrya.

.

The Independent informuje:

Bude sice nelegální nechat tyto embrya žít déle než 14 dní a umístit je do dělohy, avšak jak vědci tvrdí, jednou by mohl tento výzkum vést až k narození prvních geneticky modifikovaných dětí, pokud se současný zákaz z lékařských důvodů změní. To zda bude tato licence ke změně genů „volných“ IVF embryí k vědeckým účelům udělena, bude projednáváno 14. ledna nevládním státním orgánem HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority.

Vědci v institutu Francis Crick v Londýně tvrdí, že pokud jim bude tento výzkum povolen, tak budou moci okamžitě s výzkumem začít. To by mohlo znamenat vytvoření prvních transgenetických lidských embryí v nadcházejících týdnech nebo měsících.

Vědci zdůraznili, že výzkum se zabývá základními příčinami neplodnosti a zahrnuje změnu genů jednodenních IVF embryí, kterým nebude umožněno dále se vyvíjet po dobu delší než 7 dní. Bude nezákonné tato modifikovaná embrya umístit do dělohy, aby tak mohly vzniknout geneticky modifikované děti.

Vědci však zároveň přiznali, že pokud tento výzkum povede k nalezení genetické mutace, která by mohla zvýšit šance úspěšných těhotenství u žen, které podstupují IVF léčení, tak by to mohlo vést k tlaku na změnu současného zákona ve snaze umožnit změnu genů u embryí, což by mohlo vést k narození geneticky modifikovaných dětí.

.

 0_8b76c_f6a349f4_XL

.

„Pokud bys zjistil, že jsou lidé, kteří jsou nositeli specifické mutace, která znamená, že jejich embrya se nebudou moci usadit v děloze, tak bys mohl zvažovat užití techniky změny genů, která by umožnila dítěti této ženy, aby se bez problémů narodilo,“ uvedl profesor Robin Lovell-Badge z Crick institutu.

„Je to možné. To ještě nevíme. Je to jedna z mnoha neznámých (ale byl by to jeden z dobrých důvodů) proč by měla být tato technika užita tak, aby neměla žádné jiné následky. Je důležité si uvědomit, že nezanedbatelné množství genů, které jsou aktivní v brzké fázi, mají svou roli i později,“ uvedl profesor Lovell-Badge.

K takovému vývoji událostí by mělo zajisté mnoho lidí výhrady. David King, ředitel nátlakové skupiny ve společnosti Human Genetics Alert uvedl: „Toto je první krok vědců na cestě k legalizaci geneticky modifikovaných dětí, který si naplánovali. Přes to, že nám je tvrzeno, že společnost HFEA tu je z důvodu, aby klíčové etické záležitosti nebyly překročeny, tak ve skutečnosti HFEA existuje právě z důvodu, aby řídila a napomáhala takovýmto změnám.

.

endokrinnoe-besplodie

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář