Otřesy pokračuji: nejnebezpečnější vulkán v Mexiku začal velkolepě soptit

Publikováno 20.dubna, Autor: Tyler Durden, zerohedge.com

.

V blízkosti sopky Popocatépetl žije více než 25 milionů lidí. 18 milionů z nich žije v Ciudad de México. V úterý ráno ve 2:32 se tento nejnebezpečnější mexický vulkán probudil. Mnoho expertů se obává dalšího soptění. Popocatépetl je aztécké slovo, které znamená „kouřící hora“. Dle historiků tento vulkán pohřbil mnohá aztécká města. Horké bahno vyvěrající z této sopky prý bylo tak hluboké, že zasypalo celé aztécké pyramidy. Pokud by se Popokatépetl rozsoptil do svého maxima, tak by Mexiko čekala největší katastrofa v novodobých dějinách. Pokud vezmeme v úvahu co se v uplynulém týdnu dělo v Ekvádoru, Japonsku a Yellowstonu, tak se domnívám, že jsou tyto obavy na místě.

Erupce Popocatépetlu obyvatele velice překvapila. Takto tuto událost komentovalo jedno z mexických médií:

Vulkán Popocatépetl se toto ráno ve 2:32 probudil. Množství popelu dopadlo na většinu města Puebla a letiště muselo být uzavřeno.

 Cenapred, Národní centrum prevencí pohrom, uvedlo, že vulkán chrlil popel do výšky okolo tří kilometrů nad kráterem.

Explozi doprovázely emise žhavých kousků, které dopadaly v severovýchodním směru až do vzdálenosti 1,6 km od sopky. Popocatépetlu se přezdívá El Popo.

.

Slova však mohutnost této erupce nemohou popsat. Pokud vás to zajímá, tak se můžete podívat na záznam momentu, kdy tato sopka začala soptit zde:

Seismologové v současnosti spekulují o tom, jaké další území bude v budoucnu zasaženo.

Například vědci v Indii se domnívají, že ohromné množství tektonického napětí, které se nashromáždilo, by mohlo vyvolat zemětřesení 8 až 9 stupně. Jsou přesvědčeni, že by toto zemětřesení mohlo přijít „kdykoli“.

Proces podsouvání tektonických desek, jež je podobný tomu, který zapříčinil ekvádorské zemětřesení, se děje také v oblasti Himalájí. Zde se Indická deska posouvá směrem k čínské pevnině.

 Tento tlak směrem na sever způsobil v této oblasti velké množství tektonického tlaku, což tuto oblast vystavuje velkému riziku zemětřesení.

 

Vědci se domnívají, že v této oblasti je nashromážděno tolik energie, že by zde mohlo dojít k zemětřesení 8 až 9 stupně. Toto zemětřesení by se mohlo dostavit kdykoli.

Experti v Americe se domnívají, že nejvíce v nebezpečí je především západní pobřeží. Jedním z těchto expertů je dřívější vědec United States Geological Survey (americká vědeckovýzkumná vládní agentura), Jim Berkland. Wikipedie o něm uvádí:

Jim Berkland vystudoval na Kalifornské univerzitě Berkeley geologii. V roce 1958 zde získal bakalářský titul. Následně pracoval pro United States Geological Survey a nadále pokračoval ve studiích na univerzitě. V roce 1964 začal pracovat v United States Bureau of Reclamation (federální agentura zabývající se vodním hospodářstvím). Po dokončení studií učil v letech 1972-1973 na Apalačské státní univerzitě. Následně se vrátil zpět do Kalifornie kde pracoval jako geolog pro kraj Santa Clara, a to od roku 1973 až do roku 1994, když odešel do důchodu.

 

Berkland během nedávného rozhovoru s Bobby Powellem vysvětloval, že většina „megazemětřesení“ probíhá buď během novoluní, nebo během úplňku. Oblasti, které jsou podle něj v současnosti v největším ohrožení, jsou Zlom San Andreas a Kaskádská zlomová zóna.

Je něco „velkého“ nevyhnutelné? Slavný vědec Jim Berkland, muž který předpověděl zemětřesení Loma Prieta v roce 1989, se obává, co by mohlo následovat na západním pobřeží USA po nedávným zemětřeseních v Ekvádoru a Japonsku. Tato zemětřesení po sobě zanechala stovky mrtvých a probudila vulkány v Ohnivém kruhu v Pacifickém oceánu. Tato zemětřesení nastartovala sérií zemětřesení v Hawaii, Arizoně a v Yellowstonském národním parku.

 

Mějte se na pozoru před novoluním a úplňky“, říká Berkland v tomto exkluzivním interview. Tento geolog, který se straní společnosti, říká, že 20 z posledních 25 „megazemětřesení“ proběhlo v období novoluní nebo úplňků. Doba přílivu a odlivu v období rovnodennosti je spojena s extrémními gravitačními silami, které zapříčiní zemské roztahování a stahování, jež se dají připodobnit k přílivům a odlivům.

Berkland tvrdí, že oblasti, které jsou podle něj v největším ohrožení, jsou Zlom San Andreas v kotlině v LA a Kaskádská zlomová zóna podél pobřeží států Oregon a Washington. Zde by bylo toto dlouho očekávané zemětřesení doprovázeno masivní tsunami, jež by mohla zabít tisíce lidí a znamenalo by zničení majetku v miliardách dolarů.

 

I přes to, že jsem v nedávné době napsal článek, který popisuje možnost výskytu zemětřesení v oblasti Kaskádské zlomové zóny, bych chtěl upozornit, že se nejedná o jakoukoli předpověď možného zemětřesení.

Můžeme však s jistotou říci, že zemská kůra je stále více nestabilní. Na naší planetě dochází k tuctům zemětřesení o velikosti 4 i více stupňů. Právě v tuto chvíli, když si tento článek čtete, dochází na světě k erupci 38 vulkánů.

Je celkem zajímavé poukázat na to, že v roce 1906 došlo v Ekvádoru a Japonsku k velkým zemětřesením. Tato zemětřesení předcházela zemětřesení v San Franciscu ve stejném roce.

  1. ledna 1906 zasáhlo Ekvádor zemětřesení o síle 8,8 stupňů Richterovy stupnice. 17. března následovalo zemětřesení o síle 7,1 v Japonsku.

Většina Američanů ví o zemětřesení, které zasáhlo 18. dubna 1906 San Francisco. Mělo sílu 7,8. Většina lidí si však neuvědomuje, že zemětřesení v San Franciscu mělo spojitost s předešlými zemětřeseními.

Je možné, že dojde k něčemu podobnému?

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář