Bank of England varuje, že roboti se ujmou poloviny našich zaměstnání

Roboti přicházejí – a mohli by dělat až polovinu našich prací – varuje přední ekonom

Zveřejněno 13.11.2015 autorem Carol Adl v Technology

.

Hlavní ekonom Banky Anglie varoval, že zhruba polovina pracovní síly v Anglii a USA bude pravděpodobně nahrazena roboty.

Andy Haldane řekl, že roboti by mohli vykonávat až 15 miliónů britských zaměstnání, neboť technologická automatizace se rozšiřuje ve všech průmyslových odvětvích a také v sektoru služeb.

Toto varování bylo uveřejněno po tom co Bank of America Merill Lynch uveřejnila 300 stránkovou studii, která také zmiňovala, že umělá inteligence je na vzestupu, a že mnohá odvětví budou pouze v režii robotů.

.

epa03966875 Russian specialist displays work of a space humaniform robot SAR-401 in Star City, Russia, 27 November 2013. A space robot weighs 144 kilograms and can lift loads weighing up to 10 kilograms it has two hands-manipulators, terminating grab nodes in the form of human fingers. The robot can not only play back motion operator, but also transfer the sound and the image using the functions of touch. The robot is supposed to use in the open space. EPA/SERGEI ILNITSKY

 

RT uvádí: Po zveřejnění nových statistik Bank of America Merill Lynch, Andy Haldane varuje, že až polovina dělníků v Británii by mohla v nadcházejících dekádách přijít o práci.

„Pokud vezmeme v potaz pravděpodobnosti automatizace a počet zaměstnanců, tak nám vyjde hrubý odhad počtu pozic, které by mohly být potencionálně zautomatizované,“ řekl Haldane.

Stejný trend se podle tohoto předního ekonoma očekává také v USA. Zde je v současnosti zhruba 160 milionů dělníků a přibližně polovina pozic by měla být zautomatizována.

„To znamená pro Británii zhruba 15 milionů pozic, které jsou v ohrožení. V USA to je 80 milionů“, uvedl Haldane.

Zároveň Haldane uvádí, že předešlé odhady týkající se vlivu modernizace na pracovní síly byly již od začátku průmyslové revoluce mylné. Avšak podle čísel založených na růstu umělé inteligence dle zprávy Bank of America Merill Lynch, Haldane tvrdí, že pokud se tyto odhady vyplní, tak se vzorce změn v průmyslových odvětvích v posledních třech století podstatně změní a urychlí směrem k ještě větší automatizaci.“

„Již v současnosti stroje vykonávají úkoly, které by byly ještě před dekádou nemyslitelné a nepředstavitelné,“ řekl Haldane. „Auto bez řidiče bylo ještě před necelou dekádou science fiction. Dnes je to fakt.“

Budoucí účetní by mohli přijít o 95 procent pozic a holiči o třetinu. Ekonomové ztratí 15 procent podílu na trhu ve prospěch robotů. Celkové předpovědi Banky Anglie předpovídají, že okolo 70 procent zaměstnání v prodejích a ve službách budou zrušena ve prospěch robotů. V ohrožení jsou také obchodníci.

„V Británii bude v ohrožení zhruba třetina prací napříč různými sektory. Nejvíce ohroženy budou administrativní, úřednické a výrobní pozice,“ varuje Haldane.

.

Ex-Machina-Official-International-Trailer-3-1400x700

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář