8 jednoduchých pravidel komunikace s těmi, kdo se vás snaží zmanipulovat

Manipulátory můžou nám chytře vnutit pocit viny, vydírají nás, umějí lichotit a zastrašovat. Často nechtěně plníme jejich přání nebo příkazy na úkor sebe samých, jako kdybychom náraz přišli o vlastní vůli. Tyto hry někdy trvají roky a dokážou hodně otrávit život. Aby se tomu mohlo zamezit, AdMe.ru a Рsychologies vypracovali několik bezpečnostních pravidel, které vyvinul expert na komunikativní strategií, Preston Ani. Zdroj: http://www.adme.ru/svoboda-psihologiya/8-prostyh-pravil-obscheniya-s-manipulyatorom-1021710/ © AdMe.ru

.

Vždy si pamatujte na své základní osobní práva:

.

 • Máte právo na respekt ze strany ostatních lidí.
 • Máte právo vyjádřit své pocity, názory a touhy.
 • Máte právo stanovit své priority.
 • Máte právo říci "ne" bez pocitu viny.
 • Máte právo dostat to, za co zaplatili.
 • Máte právo vyjadřovat své názory odlišné od názorů jiných lidí.
 • Máte právo se bránit fyzickým, morálním a emocionálním hrozbam.
 • Máte právo budovat svůj život v souladu se svým chápáním štěstí.

.

Jsou to hranice Vašeho osobního prostoru. A manipulátory často hrubě porušují tyto hranice a nerespektují, neuznávají tyto práva. Musíte si ale pamatovat, že jenom my sami zodpovídáme za svůj vlastní život a nikdo jíný.

.

gannibal-lekter_68150289_orig_

.

Udržujte odstup

 

Během komunikace manipulátor neustále mění masky: s jednou osobou je neuvěřitelně zdvořilý, s jinou — provokativně hrubý, v jedné situaci se chová jako naprosto bezmocný, v druhé — je velmi agresivní. Pokud jste si všimli, že pro někoho z Vašeho okolí jsou charakteristické podobné extrémy, držte se od této osoby v bezpečné vzdálenosti a snažte se nepřecházet s touto osobou do kontaktu, aniž byste museli.

Nejčastěji příčiny takového chování jsou komplikované a kořen problému je někde hluboko v dětství. Pamatujte si, změnit nebo zachránit manipulátora není vaším úkolem.

.

Neberte si jeho slova na vlastní účet 

 

Úkolem manipulátora je využit využít Váších nedostatku. Není divu, že vedle něj náhle začnete pociťovat svou méněcennost a dokonce obviňovat sami sebe v tom, že jste nebyly schopné splnit všechny jeho požadavky. Dávejte pozor na tyto pocity, a jakmile se něco podobného objeví, vzpomeňte si na to, že problém není ve vás. Ti, kdo Vámi manipuluje, chtějí, abyste se cítili, že nejste dost dobrý, jakmile se takhle začnete cítit, znamená, že jste připraven se podřídit cizí vůle a vzdát se svých práv. Pokud jste ve vztahu s manipulátorem, zodpovězte si tyto otázky: 

 • Ukazuje ve vztahu ke mně upřímný respekt?
 • Jak rozumné jsou jeho očekávání a požadavky?
 • Jsou naše vztahy v rovnováze, nebo jen jeden z nás je v nich zakotven, a druhý jen pobírá dávky?
 • Brání mi tento vztah v tom, abych respektoval, měl rád sám sebe? 

.Odpovědi na tyto otázky vám pomůžou pochopit, kde je problém — ve Vás nebo v jiném člověku. 

.

Pokládejte testovácí otázky

 Manipulátoři vždy Vás zahlcují požadavky nebo prosbami, nutí Vás zapomenout na sebe a přeorientovat se na jejich potřeby. Jakmile uslyšíte další bezdůvodnou prosbou, pokuste se přesunout uhel zaměření pozornosti od vlastní osoby na manipulátora. Položte mu několik testovacích otázek, a bude Vám hned jasné, jestli ten člověk je schopen alespoň sebemenší kritiky. 

.

 • "Myslíš si, že to je rozumný požadavek?"
 • "Myslíš si, že je upřímně vůči mně?"
 • "Co když já mám na toto téma jiný názor?"
 • "Ptáš se, nebo oznamuješ?"
 • "Co z toho budu mít já?"
 • "Opravdu si myslíš, že jsem/že mám (přeformulujte jeho prosbu / požadavek)?"

.

Pokládáním těchto otázek postavite manipulátora před zrcadlem a dáte možnost manipulátorovi rozeznat v jeho "snáze" skutečný význam jeho dotazu. S největší pravděpodobností vezme svůj požadavek zpět. Ale najdou se i zcela beznadějné postavy, které nikoho nebudou poslouchat a budou i nadále trvat na svém. V tomhle případě využijte následující rady.

.

Nespěchejte! 

 

Další oblíbeným trikem manipulátorů je usilovaní o okamžitou odpověď, nebo podniknutí nějakého kroku. V situacích, kde je málo času na rozhodování tento nástroj pomáhá manipulátorům řídit ostatní a dosahovat svých cílů (v profesionální terminologii tomu můžeme říkat "uzavření obchodu"). Pokud máte pocit, že na vás je vyvíjen tlak, — udělejte si čas na učinění rozhodnutí. Použijte časový faktor ve svém zájmu a oddalte se od toho, kdo se na Vás snaží vyvíjet tlak. Určitě neztratíte kontrolu nad situací, když řeknete: "Potřebuji se to v klidu rozmyslet". Jsou to velmi účinná slova. Udělejte si pauzu a vyhodnoťte všechny pro a proti, a teprve pak se rozhodněte, zda chcete pokračovat v diskuzi, nebo říci "ne".

.

302cc51633ca854237b65b3211cf8870

.

Naučte se říkat "ne" 

Schopnost říci "ne" je nejdůležitější části umění komunikace. Jasně zformulované odmítnutí umožní zůstat stát pevně při svém, ale přitom zachovat normální vztah. Nezapomínejte, že máte právo stanovit vlastní priority a mate právo kdykoliv říci "ne" bez pocitu viny, a právo zvolit si vlastní cestu ke štěstí. 

.

Řekněte manipulátorovi o důsledcích 

V reakci na hrubé narušení vašeho osobního prostoru a neochotu uslyšet vaše "ne" povězte manipulátorovi o důsledcích těchto činů.Schopnost předvídat a přesvědčivě formulovat možné důsledky je jednou z nejsilnějších nástrojů, které umožní ukončit manipulátorovu hru. Uklidni se a změní postoj k Vám, začne Vás více respektovat.  

.

Dejte odpor, braňte se 

Občas manipulátory přecházejí do přímé šikany, snaží se zastrašit oběť nebo způsobit jí škodu. Nejdůležitější je aby tady jste si uvědomili: podobné praktiky se používají na toho, kdo je považován za slabocha. Dokud jste pasivní a slabé — jste pro ně vždy potenciální oběti. Při tom v duši mnoho z těchto manipulátoru jsou opravdové zbabělci. Proto v situacích, kde vytipována oběť začíná projevovat tvrdost a domáhat se svých práv, manipulátor nejčastěji ustoupí. Toto pravidlo funguje v každém společenství: ve škole, v rodině, v práci. Studie ukazují, že mnoho násilníky sami se stáli obětí násilí. Tato okolnost, samozřejmě, neomlouvá jejich chování, ale je důležité to vědět a snažit se ve vyhroucených situacích zachovat chladnou hlavu a projevit tvrdou vůli a silu.  

ю

87574872_0

3 Komentářů

 1. Nebezpečný mix přání (přání otcem myšlenky) a faktů nerespektující příliš skutečný stav a psychologii jedince.

  • Pane “okolojdouci”, koukam, ze ctete vsechny moje prispevky, pritom jste ale vzdy jakoby okolojdouci anonym, neuvadejici ani svuj mail)))

   • ad 1 to mě přeceňujete
    ad 2 jde o identitu, nebo o myšlenku / názor?
    ad 3 e-mail je vždy vyplněn :-)
    Příjemný den.

Napsat komentář