7 populárních zařízení, které Vás špehují bez Vašeho svolení

Věděli jste o tom, že sedm zařízení, jež jsou níže zmíněné, pro Vás mohou být stejným bezpečnostním rizikem jako hacker, který může číst Vaše emaily nebo může získat přístup do Vašeho telefonu?

Centrum zabývající se soukromím elektronických informací (EPIC) napsalo dopis do agentury, která se zabývá podporou a ochranou spotřebitelů (Federal Trade Commission - FTC). V tomto dopise EPIC požádal FTC, aby se podívali na technologie od společností jako jsou Microsoft, Google, Amazon a další. EPIC uvádí, že fakt, že jsou tyto technologie “stále zapnuty“ je dosti znepokojující.

 

Finanční zpráva od Yahoo:

Společnost EPIC je znepokojena faktem, že běžný uživatel si neuvědomuje, že některá tato zařízení jsou schopna zaznamenávat jejich konverzaci a to i když se zdá, že jsou vypnuta. Podle společnosti EPIC tato zařízení značně porušují práva soukromí.

Shora zmíněné společnosti uvádějí, že tyto aplikace jsou spouštěny, pouze pokud uživatel tyto aplikace spustí “řečením daného slova“, avšak není jisté, že tyto aplikace nemohou spustit “náhodná“ nahrávání.

Pokud se obáváte o své soukromí, zde je k nahlédnutí seznam od společnosti EPIC, který Vám může pomoci zvýšit Vaše šance k anonymitě.

 

 

fyi_by_desolee-d4k1e1a

 

Google Chrome

Tento prohlížeč údajně umožňuje nainstalovat kód, který umožní tomuto softwaru poslouchat uživatele bez toho, aby o tom věděli. Tento kód byl původně vytvořen, aby podpořil nový způsob vyhledávání na Googlu. Toto vyhledávání reaguje na vyhledávání za pomocí hlasu, když zaznamená řečení “klíčového slova“. Někteří uživatelé však tvrdí, že tento kód byl nainstalován a aktivován na jejich počítačích bez toho, aby k tomu dali svolení.

Google na tyto stížnosti reagoval na svých vývojových stránkách Chromium slovy: „Při spuštění aplikace se modul s touto funkcí spouští, avšak pokud si uživatel tuto funkci neaktivuje, tak funkční není.“ Někteří developeři však o tomto tvrzení pochybují.

 

Samsung SmartTV

Samsung SmartTV má zabudovaný mikrofon k rozpoznání hlasu. Tento mikrofon slouží k ovládání TV. K tomu, aby Samsung mohl přeměnit Vaši řeč na text, jsou tyto příkazy poslány přes Internet 3tí straně, aby mohly být interpretovány.

Tyto televize jsou “neustále zapnuty“ a tak mikrofon může nahrávat cokoli řeknete. Dokonce pokud se podíváte na smluvní podmínky Smart TV tak Samsung uvádí, že to co je řečeno, včetně soukromých nebo jinak citlivých informací, je posláno nezakódováno třetí straně.

 

Nest Cam

Tato kamera, která je používána pro internetový stream, je produktem Nest Labs, které jsou vlastněny Googlem. Tato kamera s mikrofonem streamuje video a zvuk přímo do uživatelovo smartphonu v přímém přenosu. S aplikací Nest Aware může Google nahrávat a ukládat video a audio nahrávky až do délky 30ti dnů.

Při nahrávání je tato kamera schopná upozornit uživatele, když detekuje “nezvyklý zvuk“. Nest je schopen rozeznat mezi známými a neznámými hlasy, což je důležité bezpečností opatření. Zastánci soukromí se však obávají toho, že tato společnost neuvádí, jak tato technologie funguje a jaké informace uchovává.

 

Canary Connect

Canary Connect je další společností, která rozvíjí domácí internetové zabezpečovací systémy. Toto zabezpečovací zařízení je schopno uložit audio a video nahrávky z uživatelova domova. Tyto nahrávky mohou být uloženy až po délku 90ti dnů a tato aplikace může mít tři nastavení. Pokud toto zařízení není v režimu “soukromí“, tak je nahrávání spouštěno automaticky, když něco zaslechne.

Uživatelé si stěžovali, že není jednoduché zjistit, v jakém z těchto 3 nastavení je toto zařízení nastaveno. Rozhraní této aplikace navíc neupozorní uživatele, pokud je tento režim změněn.

 

Microsoft’s Kinect

Microsoft nainstaloval nahrávač zvuku a pohybu, který je automaticky instalován v režimu “vždy zapnuto“. Tento nahrávač se jmenuje Kinect a je v Xbox video konzolích. Pokud uživatelé řeknou slovo “Xbox“, tak Kinec tento povel zaznamená. Také dokáže zaznamenávat gesta rukou. Toto zařízení neustále monitoruje konverzaci uživatelů.

 

Amazon Echo

Amazon Echo je, stejně jako jiné hlasem aktivované počítačové programy, spouštěn slovem “Alexa“. Toto zařízení neustále poslouchá, aby zachytilo, až bude toto slovo řečeno. To spustí systém, který toto zaznamená a streamuje tuto nahrávku na cloud Amazonu, kde je tato nahrávka zpracována a uložena. Amazon neuvádí, jaká data tento systém shromažďuje a zda ukládá konverzace, které byly zaznamenány před tím než bylo řečeno slovo “Alexa“. Navíc, různé společnosti se chystají Alexu zabudovat do svých zařízení fungujících na Internetu. Amazon nezveřejnil ke kolika informacím bude mít přístup, až začnou tyto společnosti shromažďovat svá data.

 

“Hello Barbie” od společnosti Mattel

Nová technicky vyspělá Barbie vyvolala velké pobouření u společnosti Campaing. Díky Wi-Fi spojení a zabudovanému mikrofonu je tato nová Barbie schopná komunikovat s dítětem. Kritici kromě znepokojení z omezení soukromí vyjadřují své obavy z toho, že společnost Mattel takto může zjišťovat, co se dětem líbí či nelíbí a tuto znalost mohou později finančně využít. Mattel oponuje, že není čeho se obávat, a že jsou užita bezpečností opatření. Tato hračka prý umožní povídat si s Barbie těm dětem, které do této chvíle tuto možnost neměly.

 

hole-in-the-world

 

Překlad z angličtiny, originální zdroj yournewswire.com

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář