13 historických památek, které zničil Islámský stát…

Překlad z ruštiny. Originální článek zde: www.kp.ru

Bojovnici takzvaného Islámského Státu pokračují v ničení nejstarších historických a kulturních památek, které jsou považované za kulturní dědictví lidstva, ale také muslimů. Aby ukázali svou silu a zastrašili cely svět, vše pečlivě nahrávají.

 

Ted' ve velkém nebezpečí se ocitla starověká Palmyra, které se říká jedna z archeologických perel Blízkého Východu, a kde se zachovali mistrovská díla římského období, mezi nimiž se nachází 2 000 římských staveb, které byly postavené ještě za před-islámské epochy.

Dle Bible Palmyra byla postavena císařem Solomonem v oáze, která se nacházela v poušti mezi Damaškem a řekou Eufrat. Bojovnici Islámského Státu dobyli Palmyru ještě v květnu roku 2015 a celý svět byl znepokojen tím, jaký osud čeká poklady Palmyry, protože radikální islamisté již předtím ničili starověké památky na okupovaných teritoriích od Afghánistánu po Somáli.

.

1008383

27 června bojovnici Islámského Státu zničili sochu Lev Allat

.

.

27 června bojovnici Islámského Státu zničili sochu "Lev Allat", 23 srpna byl odstřelen Chrám Baalšamina, jedna z nejvýznamnějších památek pozdní antické doby, který byl postaven na počest pohanského Boha bouřek a úrodných dešt'u. 30 srpna byl zničen chrám Bela, který byl také postaven na počest místního pohanského boha.

.

1008384

Chrám Baalšamina, jedna z nejvýznamnějších památek pozdní antické doby

.

.

4 září teroristé zničili tří nejvíce zachovalé pohřební věže v Údolí hrobek. V srpnu bojovnici popravili správce Palmyry, známého sirského archeologa a ředitele Musea Palmyry, 82-letého Haleda Al Assada, který věnoval více než 50 let svého života ochraně 2000 let starých kulturních památek. Mučili ho a pak mu usekli hlavu.

.

1008386

Chrám Bela

.

.

Tentokrát teroristé odstřelili Vítězný oblouk, který byl považován za vizitku Sýrie. Byla to nejznámější syrská památka ve světě a je dokonce zobrazena na bankovce 100 lir.

Dřív, když bojovnici Islámského státu se zaměřili na ničení historických objektu, zaměřovali se především na religiozní svatyně, dnes se zda, že je jím úplně jedno, jaké objekty ničit. Dvaceti metrový Vítězný oblouk byl postaven ve druhem století před naší érou a dle odhadu historiku, symbolizoval jedno z vítězství vojska impéria.

.

CQij0C1WoAA1hRf

Vítězný oblouk v Palmyře, symbol Sýrie

1434724899_33

Vítězný oblouk v Palmyře, symbol Sýrie

.

.

1008392

Již dříve teroristé také zničili unikátní celosvětově známý archeologický museum v Mosulu.

.

Již dříve teroristé také zničili unikátní celosvětově známý archeologický museum v Mosulu, kde se nacházeli známá sbírka árijských starožitnosti, byly zničené před nedávném objevené archeology asirijská města Nimrud a Dur-Šarrukin.

.

1008393 (1)

i_005

.

.

V Aleppo, kde se nacházejí středověké bazary a mečeti, kvůli bojům vládních sil s teroristy byla silně poničena tvrz, která byla postavena v X století, také bylo značně poškozeno funkční kryté tržiště a minaret Seldžukija z XI století byl obracen v ruiny.

Ve starém městě Homs (starověký Emesse) byl zničen architektonický celek kostelů a mešita Ibn al-Walid.

Na jihu Sýrie, v provincii Deraa, ve městě Busra byl poškozen jeden z největších antických syrských amfiteátru, kde v době míru se pořádali lidové hudební festivaly.

.

1008396

Ve starém městě Homs (starověký Emesse) byl zničen architektonický celek kostelů a mešita Ibn al-Walid. Foto: REUTERS

.

.

V aramejském městě Maaloula, 40 km severně od Damašku, bojovníci Al-Nusra Dzhebhat odstřelili sochu Panny Marie a zničili starobylý kostel sv Sarkis a Bacchus, ze kterého byly ukradené ikony a také vyrabovali klášter Saint Thekla. Během bojů způsobili poškození klášteru Sednaya, postaveném v roce 574.

.

1008397

Ve městě Busra, na jihu Sýrie v provincii Deraa, byl poškozen jeden z největšíh antických amfiteátru Sýrie

.

.

 

Podle odborníků extrémisté úzce spolupracují s pašeráky. Podle Americké asociace starožitníků s území, ovládaném Islámským státem vedou do západních zemích tří hlavní proudy: přes Turecko, Libanon, Saúdské Arábii a Katar.

Teroristé vydělávají na nezákonném prodeje antických soch a dokonce i fragmentu mozaiky. Prodejem starožitností extremisty si již vydělali více než milion dolarů.

.

1008399

Zničený starobylý kostel sv. Sarkise a Bacchuse

.

.

Na rozvoj nelegálního obchodu s iráckými a syrských starožitností také před nedávném poukázal Generální tajemník OSN Ban Ki-Muna a přizval k zastavení nezákonných obchodu.

Ruská historická společnost rovněž odsuzuje barbarské ničení historických památek a vyzývá kolektory a organizace, obchodující se starožitnostmi, aby nepodporovali nákupy starožitnosti,  u nichž by mohla být podezření, že byly vyvezené ze Sýrie a Iráku nelegálně.

Ruský Historical Society jíž dříve vydal seznam objektů potenciálního ničení. Mezi nimi jsou historické památky nacházejí se podél toku Eufratu, včetně slavného starověkého města Dura-Europos, na objevení kterého se podílel ruský archeolog M.I.Rostovtsev, a vláda města Mari (Řekni Harírího), který po mnoho let studoval výpravu vedenou Louvre A.Parro, F-K. Margeronom a P.Buturlinym.  

Pod kontrolou "islámského státu" je také Mardi Tall (historical Ebla) - hlavní město starověké semitské království, který se nachází v provincii Idlib.

Přímá řeč

Islámský učenec a ředitel Centra pro lidská práva na celém světě ruské lidové Rady Roman Silantyev:

- Bojovníci "Islámského států" ničí prastaré kulturní památky, knihovny a muzea, protože dle jejich ideologie jsou to idoly a neodpovídají současné ideologii islámské kultury, kde se zakazuje vytváření jakýchkoli soch a obrazu. Tento zákaz je založen na tvrzení, že věřící nesmí uctívat nikoho jiného než Boha. Nesmějí se vytvářet modly. Zničením starověkých kulturních a historických památek teroristé se také snaží vyvolat strach ve světové společenství a udržet si svou důvěryhodnost. Toto je celou podstatou "Wahhabismu".

.

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář