Transhumanisti: “6 zaměstnání, ve kterých vás brzy nahradí roboti”

Podle studie Oxfordské univerzity roboti a automatizovaný software během přišitích dvou desetiletí ovládnou téměř polovinu zaměstnání, která dnes vykonávají lidé. Vědecké časopisy radostně vydávají články o tom, jak nás v rozmezí od dvou do patnácti let všude nahradí roboti.

Níže uvádím část článku, který se vydal v časopisu 21.století, Panorama, Věda, která Vás bude bavit, číslo 2, leto 2015. Uvádím jen popis plánovaných transhumanistických inovaci bez další omáčky, protože přepisovat celý text, vychvalující budoucí totální kontrolu, mi přišlo opravdu smutné.

 

 

1. Robot vás odoperuje a hodinky budou sledovat vaše zdraví

Rychlým růstem strojové inteligence jsou ohroženi i lékaři. Už dnes, když jdete na operaci, máte dost velkou šanci, že budete operováni pomocí robota. Nejen velké, ale i mnoho menších nemocnic je vybaveno obrovskými stroji s rameny, které chirurgům pomáhají při jejich práci, zejména při laparoskopických operacích. Roboti jsou v mnoha ohledech přesnější a rychlejší, a dokonce lékařuům umožnují pracovat na dálku.

Podle některých předpovědi budou nakonec stroji nahrazeni čtyři z pěti lékařů.

The_Robo-Doctor_Will_See_You_Now-Robotics-hero.jpg.aspx

 

2. Roboti telemarketingu a technické podpory

Pracovnící telemarketingu a technické podpory dle časopisu už dnes zní jako roboti, kteří pouze opakují naučené fráze. Není proto těžké si představit, že by jejich práci převzali skutečni roboti. Ono se to však již skutečně děje.

Samantha West je robotický operátor telemarketingu, který od roku 2013 pracuje pro jednu americkou zdravotní pojištovnu se sídlem ve FT.Lauderdale na Floridě. Jejím úkolem je shromaždovát informace od volajících a teprve pak je předat člověku, aby prodej dokončil. Samantha West je na rozdíl od většiny robotických operátorů natolik vyspělá, že se dokáže kreativně vyhnout odpovědi na otázku, zda je člověk, nebo i jiným dotazům, jež by mohly prozradit podrobnosti o její identitě.

maxresdefault

 

3. Auta budou se řidit sami

 S vývojem robotických aut neexisperimentují pouze automobilky, jako jsou Mercedez-Benz, Nissan nebo Volvo. Své želisko v ohni má i celá řada dalších technologických firem. Nejvíce je přitom vidět Google, jehož robotické auto získalo už v květnu 2012 "řidičak" v americkém statě Nevada, který jízdu automomních aut bez řidiče oficiálně povolil jako první.

google-car

 

4.Plně automatizované obchody bez personalů

K pracovním pozicim, na kterých začínají ve větší míře vytlačovat lidské zaměstnance, patří různi servisní úřednici, pokladní, bankovní udředníci, a dokonce i knihovnictví.

Dálší oblasti, ve které mohou maloobchodní řetezce ušetřit, jsou i sklady. Technologie, které umožní provoz plně automatozovaných skladů, kde příjem i výdej zboží budou probíhat bez dotyku lidské ruky, již existují.

article-1303187-0ACB1B07000005DC-912_468x359

 

5. Zpravodajství budou dělat roboti, již nebude zapotřebí lidska kreativita

Jak tvrdí tranhumanisti, v budoucnu i žurnalistika by mohla využívat stroje. Podle Krise Hammonda, profesora počitačových věd na Chigagské Nortwestern university, budou do 15 let vytvářet více než 90 procent zpravodajských článku počítačové algoritmy.

shutterstock_67987204

 

6. Roboti - vojáci

Robotické drony jsou používane již roky nejen pro dálkový průzkum, ale jsou vybavené zbraněmi a slouží i k boji při současných protiterostických operacích. DARPA je nemeně aktivní při vývoji autonomních, zvířaty inspirovaných robotů, kteři by sloužili napřiklad pro dopravu munice a dalšího materiálu na bojiště. Ale nejen to.Vyvinula i robotického geparda (Cheetah), který se dokázal pohybovat rychlosti 29 km/h. Takový robot jíž nebyl transportní, ale byl by určen k boji.

Americký generál Robert Cole prohlásil, že v polovině století by roboti mohli tvořit až čtvrtinu bojových jednotek. Armáda plánuje snížení počtu členů svých brigád ze 4000 vojáků na 3000. Zbýla místa zaplní drony a bojoví roboti.

 

cheetah-robots NewsImage_1746 ROBOT-CHEETAH Cheetah-Robot

No a co budeme dělat my? Budeme tomu jako vždy jen tíše přehlížet?

 

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář