Ruská písnička, která má nejvíc cover verzi v historii, o čem je?

V roce 1990 v záhadné a plné nejasnosti autonehodě zahynul idol celé generace Rusu - ruský zpěvák Viktor Tsoj.

Otec Viktora byl Korejcem, maminka Ruskou, syn od samého dětství skládal texty a chtěl se stát muzikantem, jenže těžká životní realita ho nakonec zavedla do kotelen, kde, jak sám říkal, měl alespoň možnost ve volných chvilkách skládat své texty. Patřil k těm hudebníkům, pro které za sovětské doby bylo neuvěřitelné těžké prorazit, protože kritizoval system, ale hlavně měl ve svých písničkách neuvěřitelnou magii, které dokázala oslovit a rozbrečet každého. Když Viktor zpíval že je čas na změnu, dělalo to s národem neuvěřitelné věci. Fanoušci přepisovali kazety s jeho hudbou doma a šířili je dál z rukou do rukou, Viktor vždy vyprodával obrovské haly.

Po rozpadu sovětského svazu se stál komerčně úspěšným, přitom zůstával skromným a milým klukem, který nerad dával rozhovory, nesnášel hudební "elitu" a přetvářku. Říkalo se o něm, že kdyby kandidoval na politika, měl by u národa obrovský úspěch.  V té době snad neexistoval odvážnější veřejně známý člověk..., tedy kromě ještě jednoho zpěváka Igora Tal'kova, který umřel několik měsíců po Viktorovi, byl zastřelen u své šatny během koncertu.

Viktor umřel ve 27 letech, ale jeho písně žiji a zda se, že ruský národ čím dal víc se začíná s jeho texty ztotožňovat. Dokazuje to i neuvěřitelný počet cover verzi na píseň z jeho posledního alba s názvem "Kukačka":

g

k

Níže uvádím jen nejznámější cover verze.

Posud'te si sami, zda se nějaká z nich opravdu povedla.

 j

Autor: Anna Melnikova

2 Komentářů

  1. Dekuji… Zavzpominala jsem si na svoje dětství v Rusku :)

Napsat komentář