Poslední film Stanley Kubrika – plný symbolů a tajemných poslání

Eyes Wide Shut - Se široko zavřenými očí - takhle zní doslovní překlad tohoto filmu, který vstoupil na český trh  v roce 1999 s názvem "Spalující touha". Tento název ale nemá nic společného s tím, co Stanley Kubrick ve skutečnosti chtěl donést do diváka.

Jeho film, od samého začátku do konce je napěchovaný symbolikou a tajnými poslání, a když se divák v těchto symbolech vyzná, začíná byt naprosto jasné, co nám Kubrick chtěl  svým posledním filmem vzkázat.

Režisér zemřel 4 dni po natáčení poslední scény, prý na infarkt, jeho film vstoupil do kin o 4 měsíce později, než se plánovalo, říkali, že prý dlouho trvalo upravování erotických scén. Podle mě, kdyby na ten film díky hvězdnému obsázení tak vroucně nečekala veřejnost, nemusel by do kin vstoupit vůbec.

O Stanley Kubrikovi se také říká, že chystal film, ve kterém chtěl dokázat podvod Američanu s přistáním na měsíci... Prý par dni před smrti volal i Nicole Kidmanové, aby za nim nejezdila, protože odevšud cítil nebezpečí.. Nevíme jak to bylo doopravdy, víme ale, ze krátce po natočeni tohoto filmu slavný hollywoodský par Tom Cruise a Nicole Kidman se rozpadl...

eyes-wide-shut

 

První část filmu se zda být nudná a zbytečně protažená. Režisér to pravděpodobně udělal záměrně, abychom měli možnost se více soustředit na symbolech a hlavně, abychom mohli plně se ponořit do zvláštní atmosféry, ve které duše neustále bojuje se zlém, které přichází  v různých podobách...

Domácí scéna na začátku filmů - všude po bytě jsou velké obrazy s květinami, rajskými zahradami a v záběru často vídáme vánoční stromeček. Všechny tito staré symboly znamenali nevinnost, čistotu, znovuzrození a celistvost.

 

prvni

 

Když manželský pár vstupuje do domů pacienta hlavního hrdiny (pracuje jako osobní lékař elity), kam byly pozvané na vánoční večírek, symboly dobra a zla se začínají promíchávat, jednou se objeví vánoční strom a všude neustále v záběru se objevují obrovské osmi a šesti konečné hvězdy - okultní symboly sionizmu, kabaly a masonství.

treti treti

 

A pravě tady, v tomto domě je začíná zkoušet pokušení. A není to jenom sexuální pokušení, jak by se mohlo na první pohled zdát, je to pokušení zajít za jakousi hranici,  zajít se podívat na temnou stranu. Alice svádí jeden z hostu, Billa usilovně bálí dvě holky, které ho zvou "tam, kde končí duha"

Duha znamená symbol nebeského, čistého, darujícího život, symbolizuje spojeni Boha se zemi, dle Bible duha byla vytvořena Bohem po potopě jako slib jíž neposílat na lidi potopu. Takže tam, kde končí duha, muže byt jen temná strana...

Bez názvu

 

Další scéna v koupelně hostitele Victora, kam přivolal Boba na pomoc, aby zachránil mu zadek a "oživil" nahou holku, se kterou před chvílí měl Victor sex, říká, že se předávkovala drogami, ale spíš vypadá že je sexuální otrokyně pod hypnózou, vůbec nevypadá ani jako prostitutka, ani jako narkomanka.

Za zády Victora na zdi vidíme starodávné pohanské okultní symboly...

 

267133_html_10714a70

jazycestvo

 

 

V jedné z nejsilnějších emočních scén, ve které Alice se přiznává Billovi ve své strašidelné sexuální fantazii, všímáme si závěsu se symbolem lilie. Lilie v obložení lístku znamená čistotu a dle Buble symbol věrnosti Bohu.

Avšak další scéna a pacienta opakuje vzor lilie bez lístku, okultní lilie masonského ordénu, čímž nám režisér pořad se snaží ukázat nebezpečné bilancování mezi dobrem a zlem.

lilielilie tm

 

Nakonec, ztracený ve svým pocitech, Bill ocitá u prostitutky, na jejích zdech všude vidíme pohřební masky, jako náznak toho, že se stáné rituální oběti (na konci filmu bude zavražděna elitou a vražda bude zamaskována předávkováním)

 

maski

 

Když Bill neodolá pokušení proniknout na tajemnou vilu, kde se odehrávají divné rituály, jede si narychlo sehnat "maškarní kostým" - plášt' a masku.

A jede do půjčovny obleku s názvem "Duha" (Rainbow). Pravě tady Bill symbolický přestupuje hranici mezi dobrem a zlém, pravě v ten okamžik, když se rozhodné sehnat kostým a vyrazit na tajemnou vilu...

rainbow

Následuje scéna s pedofily a mladou holkou. Holka, vypadá jako posedla nějakou temnou silou, představuje jakýsi symbol sexuálního zneužívání mladistvých pod hypnózou...

pedo

 

 

Ve druhé části filmu režisér před námi otevírá bránu do světa iluminátu (budeme jím takhle říkat) a ukazuje jeden ze  základních rituálu - okultního tance nahých žen v maskách, také nás seznamuje s krutosti a uzavřenosti této společnosti, za jakoukoliv možnost odtajnění se trestá smrti. Cizinec Bill musí byt potrestán za nezákonné proniknuti jako nezvaný host, zachrání ho však neznámá žena v masce, která se nabídne jako obet' místo něj. Později Bill se dopátrá, že to byla ta sama prostitutka...

Následně Bill zjistí, jak strašný člověk je Viktor a celá elita, ke které Victor patří, také si uvědomí, do jakého pekla kvůli své zvědavosti nechtěně náhled... Horší bude ale pochopení toho, že jeho zvědavost a neopatrnost stala někomu život.  Když Bill zjisti, že mu Viktor lže ohledně smrti té dívky, pochopí dokonalou strukturu d'abelského systému, do detailu rozpracovaných kroků zastrašování a vraždění, prožije psychické zhroucení.

Jednodenní náhled do d'abelského světa iluminátu malém zničí Billovi život, nakonec to ale pro něho a jeho manželku končí dobře... Ale možná ne tak úplně, to zlo pořad bojuje v duši s dobrém... A nejenom v jeho duši, ale především v duši jeho manželky, která jako by byla ztracena mezi dvěma světy, jako Alenka v Řiší Dívů...

 

rittttt
rittritual rit2

 

Už tušíte, proč musel Stanley Kubrik zemřít?

Podívejte se ještě jednou na film...

 

 

3 Komentářů

  1. Ell

    Článek je velmi zajímavý, ale ta jazyková stránka!? Když už bylo nutné použít překladač, mohl si autor dát alespoň maličko práce s korekcí, aby text vypadal trochu slušně.

    • Dekuji za Vas nazor. Clanek jsem psala sama, ale, jelikoz jsem cizinka, tak mi jeste zbyva asi velky kus ke zdokonaleni cestiny :) Zajimave je, ze zrovna u tohoto clanku jsem pouzila pomoci Cecha ke korekci :) Budiz, je vzdy co zdokonalovat!

  2. Díky za článek,konečně někdo,,kdo si myslím,že film hlouběji pochopil,i když mám problém s tou “hypnózou”-sexualitu ve filmu chápu spíše jako formu energie,která pak nakonec-podobně jako v magii-slouží k mocenským účelům. Také dle mého názoru film ukazuje,kdo /,možná,že spíše skrytě/hýbe stále tímto světem..

Napsat komentář