Detroit – město živých duchu…

Města - přízraky. Část I - Detroit (Spojené Státy, stát Michigan)

.

Městu Detroit se kdysi říkalo MĚSTO MOTORU, díky třem největším automobilovým výrobcům - Ford, General Motors a Crysler. Praktický všechny nejznámější americké automobily se vyráběli v Detroitu, město bylo industriálním centrem Ameriky, městem kultury a umění (divadelních představení, muzikálu a tanečních soutěži).

Detroit byl jediným americkým městem se silně prosperující černou střední třídou. Každá pracující černá rodina si mohla dovolit pořídit luxusnější auto, například limuzínu, nebo Cadillac. Do Detroitu často jezdili vystupovat černé americké celebrity a černá společnost často diktovala společenské trendy.

Vzestup Detroitu začal s otevřením Henry Fordem první automobilky Ford Motors Company, v roce 1907.  Automobily Ford téměř okamžitě získali obrovskou popularitu, spotřebitelům se líbila myšlenka "auto pro každého" a auta automobilky Ford skutečně byly nejlevnějšími vozy na trhu.

Henry Ford byl prvním komu se podařilo vytvořit úspěšný komerční výrobní pás. Zaměstnanci pracováli šest dní v týdnu, dostávali vysoké platy a benefity.  Obrovská výroba vytvořila spoustu pracovních míst a tak do města se začali sjíždět převážně černé emigranti z celých Státu, přiliv kapitálu v Detroitu výrazně zvyšil  životní úroveň.

Ford se podílel na rozkvětu města i jinak - ze svých fondu magnát financoval výstavby škol, nemocnic a divadel. Po Fordovi v Detroitu otevřeli své továrny bratří Dodge,  Packard a Crysler a tím z Detroitu udělali hlavní automobilové město světa. V roce 1920 skoro každý pracující člověk ve městě měl vlastní auto. Detroit spolu s New Yorkem se stál prvním městem, kde byly zavedené barevné semafory. Stavěli se tu nejmodernější silnice a dálnice a cestování MHD se považovalo za "nevyhovující."

A pravě narušení této infrastruktury se podílelo na "pádu" města, kvůli automobilovému přepychu ve městě neexistovala žádná možnost hromadné dopravy a když pracovní místa začali ubývat, lidi byly nucené i nadále kupovat předražené automobily, stejná situace je v Detroitu dodnes, bez auta ve velkém rozlehlým městě dnes ani nenakoupite.

Opuštěné Národní Divadlo, Detroit

Opuštěné Národní Divadlo, Detroit

 

Opuštěná administrativní budova, Detroit

Opuštěná administrativní budova, Detroit

 

Opuštěné vlakové nádraží Michigan Central Station, Detroit

Opuštěné vlakové nádraží Michigan Central Station, Detroit

 

euat_stageside

Opuštěné divadlo nezavilých umělců, Detroit

 

elizabethbeale_farwell2

Opuštěná kancelářská budova, Detroit

 

3264614091_2acd59bb35

Jedná z tisíc opuštěných luxusních vil, Detroit

 

park-ave-hotel-two-couches

Opuštěný hotel Park Ave, Detroit

.

Největší rozkvět Detroitu přišel na 40-50 léta XX století. Ekonomický blahobyt ale přitahoval do města čím dál více lidi, většinou černých, a tak ke konci 50 let černé obyvatelstvo tvořilo kolem 70%. Dnes potkat v Detroitu bílého Američana je vzácnost, černé obyvatelstvo tvoří  85%.

S prvními problémy Detroit se začal potykat v 50 letech - spousta sociálních a finančních programu zde byla "vyzkoušena" poprvé a mnoho projektu následně se ukázalo být neefektivními, kvůli přílivu černých emigrantu padala kvalita práce, investory začali pomalu odcházet jinam.

Velká ropná krize a vzrůst konkurence v roce 1973 donutila největší výrobce Chrysler, Ford a General Motors zavřít továrny a přesunout výrobu do levnějších státu. Jenom v létech 1970 -1980 v Detroitu přišlo o pracovní místa 208 000 lidi.

Koncem roku 1990 počet obyvatel Detroitu se snížil z 1,8 milionu na 950 tisíc lidí. Podíl bílého obyvatelstva se snížil do 15%.  V roce 1960 na 100 tisíc obyvatel v Detroitu se počítalo 10,3 zabíjení a 239 loupeží, v roce 1970 se tyto počty zvýšily několikrát: 32,7 zabíjení a 1537 loupeže.

XXI století z Detroitu jen zbyli staré ruiny. Přesněji řečeno, ruiny, které jsou nejkriminálnějším městem Spojených Státu. Město se rozpadá, gangy rozkrádají všechno co se dá a jediné "prestižní" zaměstnání pro místní mládež je prodej drog a rabování. Vraždy a násilí jsou na denním pořádku, ve městě nejsou žádné policejní složky. V rozpočtu již dávno nejsou peníze na státní zaměstnance a tak není z čeho platit policii, úředníky, učitele, doktoři, a tak dál.

V roce 2013 město oficiálně vyhlásilo bankrot, protože nebylo schopné vyplatit dluh 20 miliardu dolaru a tím se zapsalo do dějin jako největší státní bankrot za celou historii Spojených Státu. 

.

Zde jsem pro vás vybrala nejzajímavější videa:

.

Natáčená dronem rozpadlá automobilka Packard Plant, která byla zavřena v roce 1999.

Natočený dronem kdysi známý stadion Detroit Silverdome

Natočené dronem opuštěné hlavní nádraží Detroitu, Michigan Central Station

Natočená dronem opuštěna zoologická zahrada, Detroit

Cesta autem přes největší ghetta Detroitu.. Doporučují ke shlédnutí

Cesta autem přes největší ghetta Detroitu-2

Krátký příběh bílého může, který žije v opuštěně továrně Packard

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář