Devět knih, které byste měli přečíst pro lepší pochopení současného dění ve světě

V dnešním světě se vydává neuvěřitelné množství knih, každý měsíc se vydávají nové knihy, pořádají se večírky, prezentace a autogramiády v obchodech. Zamýšleli jste si ale někdy, co to jsou za knihy, o čem jsou? Otevřela jsem si žebříček nejprodávanějších knih z roku 2015 a zjistila jsem, že nejprodávanější jsou dnes kuchařky, ženské romány, detektivky a apokalyptické sci-fi. Z autoru jsou dnes nejprodávanější například Jo Nesbo, Michael Viewiegh, Jonas Jonasson, Stephen King, apod.

To, že se dnes nečte klasika, nikoho nezajímá. To, že dnes nikoho nezajímá analytická literatura je v pořádku. Jenže bez této velice důležité literatury začínáme ztrácet přehled o světě, o tom, co se kolem nás odehrává a jaké to pro nás všechny může mít důsledky.

Proto jsem se rozhodla sestavit krátký žebříček knih, které, dle mého názoru, stojí za přečtení a pomáhají lépe pochopit současné dění ve světě.

s

Nabízím Vám můj seznam 9 knih "must to read"

Poznámka: Schválně neuvadím knihu George Orwell 1984, protože to považují za naprosto základní "must read" a počítam s tím, že většína čtenářu již mělo příležitost si tuto knihu přečíst.

d

1.Michael Morris "Co nesmíte vědět"

Tuto knihu bychom mohli považovat za základní literaturu pro každého, kdo se snaží pochopit skutečné dění ve světě. Kniha vypraví o tom, jak malá skupinka bankéřů vládne ze zákulisí světu. Vypraví o tom, že bankéři ovládají nejen FED, ECB, nadstátní organizace, UNO, Světovou banku, ale manipulují i s cenami zlata, stříbra, programují ekonomické krize a cílené řídí svět na pokraji propasti.

d

2. Erich Maria Remarque "Tři kamarádi"

Krásný úchvatný příběh opravdového kamarádství, lásky a smutného života "ztracené generace", která žila a topila se ve smutku, alkoholu a chudobě po skončení druhé světové války. Velmi hluboký náhled do duší a srdci nešťastných Němců, které doplatili za zrození nacizmu v jejich zemi stejně, jako země, které nacizmus malém zničil a vymazal z historie. Smutné a dojemné příběhy se střídají s krásnými veselými scénkami. Remarque je velkým umělcem elegantního a vkusného humoru. Po přečteni této knihy budete se dívat na Němce úplně jínak.

 d

3. John Perkins "Zpověd ekonomického zabijáka"

John Perkins je americký aktivista, spisovatel a bývalý lovec ekonomik.
Jeho nejznámější kniha se jmenuje Confessions of an Economic Hit Man (volný překlad: Zpovědi lovce ekonomik anebo Zpověď ekonomického zabijáka) a zabývá se z pohledu experta na ekonomiku, vládou pověřeného (avšak soukromého) vyjednavače, praktikami při vyjednávání se zeměmi třetího světa v obchodní a strategické spolupráci s vládou USA a největšími americkými korporacemi. Tato kniha otevřela oči obrovskému množství lidi všech profesi a "tříd", spousta reportéru, zabývajících se nezávislou žurnalistikou nazývá knihu Johna Perkinse přelomovou, a jmenuje jí jako knihu, která změnila jejich vnímaní světa.

d

house_on_the_rock_library-wallpaper-3840x2400

d

4. Erdogan Ercivan "Zfalšováná archeologie"

Popis vydavatele: Miliony lidí žasnou v proslulých muzeích před archeologickými nálezy, z nichž mnohé jsou jen zdařilými falzifikáty. Věděli jste, že například busta egyptské krasavice Nefertiti, kterou už sto let obdivujeme v berlínském muzeu, je falzifikátem? Proč jsme o tom nebyli zpraveni?

Prozradil vám už někdo, že Heinrich Schliemann nevykopal Priamův poklad v troskách Troje, ale jednoduše jej koupil od aténského zlatníka? Není zarážející, že nás o tomto podvodu archeologové dosud neinformovali? A proč se na školách stále vyučuje o takzvané minojské kultuře, ačkoli archeologové dávno vědí, že tato "kultura" vzešla pouze z fantazie a "objevů" jakéhosi Sira Arthura J. Evanse a jednoho švýcarského umělce? Společně s autorem se vydáme na vzrušující pátrání po dalších "slavných" exponátech zfalšované archeologie. A dozvíme se také o mnohých jiných, zaručeně pravých archeologických nálezech, které jsou naopak z konkrétních důvodů důsledně zamlčovány...

g

5. Michail Bulgakov "Bílá garda"

Recenze čtenáře kingmaker: Bulgakov prožil ruskou občanskou válku v Kyjevě a tento román je tak do značné míry autobiografický. Postava Alexeje Turbina je v podstatě sám autor. Ve svém díle postavil pomník normálním lidem, prožívajícím velké dějinné okamžiky. Zpětně je snadné hodnotit, na kterou stranu se měly postavit, ale pokud ty okamžiky prožívají lidé přímo, samozřejmě nevědí, jak vše dopadne.

Bulgakovovi hrdinové dělají chyby, tápou, ale vždy zůstávají lidští a uvěřitelní, zbabělí i odvážní, odpovědní i neodpovědní, velkorysí i podlí. Toto vadilo kritice v Sovětském svazu dvacátých let, protože tehdy se propagovalo, aby odpůrci rudých byli zpodobňování jako bezectní padouši a nebo alespoň pomýlení hlupáci. Bulgakov šel proti přání doby. Tento román postavil velmi důstojný pomník prostým lidem, semletým koly velkých dějin. Jen škoda, že román plánovaný původně jako trilogie, zůstal nedokončen.

d

6. Václav Kaplický "Kladivo na čarodějnice"

Recenze čtenáře Matt Baker: Dle mého názoru nejlepší kniha zabývající se čarodějnickými procesy vůbec. Obzvlášť jsem rád za to, že se děj odehrává v mém rodném kraji, kde na tyto tragické procesy upozorňuje kdejaký pomník a kde tato temná kapitola našich dějin zanechala spoustu vzpomínek a nepřehlédnutelných důkazů.

Recenze čtenářky Gorgona: Při čtení mi běhal mráz po zádech, někdy jsem vztekle zatínala pěsti, jindy se mi zase chtělo brečet. Perfektně popsaná doba inkvizičních procesů, kdy mohl na hranici skončit každý, kdo se znelíbil krutému a ziskuchtivému inkvizitorovi Bobligovi. Temná část historie katolické církve. Přestože jsem věděla, jak kniha skončí (prvně jsem viděla filmové zpracování, které má též skvělou atmosféru), do poslední chvíle jsem doufala, že nakonec zvítězí spravedlnost.

d

что-читали-на-этой-неделе

d

7. Michael Farkas "Válka médií"

Popis výdavatele: Denně nás zaplavuje opravdový příval informací. Řada médií nás zasypává svými příspěvky a vytváří naše mínění. Experti hovoří o „informační společnosti“. Ale je to vážně pravda? Nikoli, neboť kvantita, jak známo, ještě neznamená kvalitu! Viktor Farkas má odjakživa zdravou nedůvěru vůči oficiálním zprávám z médií. Už léta se zabývá tím, co je na informacích potlačené, překroucené, vynechané nebo co se zamete pod koberec.

S pomocí řady příkladů z politiky, hospodářství a jiných úseků života ukazuje, že „informační společnost“ je pouhý mýtus. Velká část sdělení je manipulativní a slouží zájmům těch, kdo obvykle zůstávají v pozadí. Řada zpráv je bezvýznamná, ale média je nafukují natolik, že odvádějí pozornost od mnohem důležitějších informací, jež jsou často zmíněny jen na okraj. Při bližším pohledu se ukáže, že mnohé, co se označuje za „objektivní zpravodajství“, jsou dezinformace, polopravdy, ne-li přímo bohapusté lži. Pravdu, která by byla pro pochopení dění důležitá, se uživatel klasických médií většinou nedozví.

f

8. Nikolaj Fjodorovič Dostojevskij "Zločin a trest"

Recenze čtenářě ZajDa37: Co jen napsat k dílu, které dokonale zobrazuje hlubiny lidské duše se všemi zápory? Snad to, že kniha je jednoduše geniální. Obsahuje spoustu filozofických myšlenek (více jich je ale u Bratrů Karamazových), hlubokou sondu do hlubin člověka a i vedlejší příběh Lužina, Duňy a Svidrigajlova. Chvíli po dočtení jsem se sám přistihl, jak prožívám podobné pocity jako Raskolnikov (ne, že bych chtěl, někoho zabít :).

Hlavní síla knihy, dle mého názoru, spočívá v tom, že Dostojevskij v díle zobrazil nesmrtelný typ člověka, který se domnívá, že je nadřazenějším nad ostatními a proto má právo eticky obhájit zločin, po spáchání. Právě zločinem se ale stává nižším člověkem a výčitky ho dohání. Nechce ale být skoro každý na chvíli Raskolnikovem?

d

9. Ivan Efremov. Román "Thais"

Mistrovské dílo ruské literatury.
Historický román Ivana Efremova je hymnou ženě, její kráse, inteligenci, moudrosti a daru lásky. Všechny tyto nejlepší vlastnosti ztělesnila hlavní postava románu aténská krasavice Thais, která doprovazela na váleční výpravě generála Alexandra Velikého s jeho armádou. Ivan Efremov byl skvělým historikem a v knize venuje velké misto hloubkovému popisu starodávních kultu ženy a mátky.

Spolu s Thais se vypravíme i do stavěkého Egyptu, kdy pyramidy ještě žařily a oslepovali svojí krásou. Román  podrobně popisuje i něktěré historické epizody: například spálení Persepolisu - jednoho z hlavních měst perské říše.

d

Conceptual Books

 

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář