10 neskutečných archeologických nálezů, o kterých Vám ve škole neřekli

Jako malý jsem chtěl být Indiana Jones. Problém ale byl, že získání vzdělání v archeologii bylo mnohem těžší než složení zkoušek např. z angličtiny. Je to také mnohem nudnější. Musím uznat, že život archeologa ve skutečnosti nebude tak vzrušující jako dobrodružství Dr. Jonese.

I přes to se jednou za čas udělá nějaký objev, který je neskutečně zajímavý. Následující archeologické nálezy sice nejsou tak známé jako Archa úmluvy, ale i přes to jsou neskutečně podmanivé a svou starodávností Vás uchvátí.

l

  • Zátoka medúz (L´Anse aux Meadows): Mnozí věří, že to byl Kolumbus, kdo objevil Nový svět, ale tato osada v Newfoundland dokazuje, že Vikingové byli první, kteří se v Severní Americe usídlili.

 

1 07081121 reconstructed-sod-viking-huts_2195-7305

 

 

 

  • Saksaywaman: Toto opevnění se nachází na kraji Cusco, Peru. Cusco dříve bylo hlavním městem říše Inků. Kameny jsou na sebe dány tak natěsno, že mezi ně nejde dát ani kousek papíru.

 

GroupSaksaywaman968full-saksaywamanSaksaywaman-peru

sachsa3

Inkové byli také schopni postavit tuto pevnost bez malty. Pokud víte něco o stavbách (já ne), tak malta je docela důležitá.

д

l

  • Mohendžodaro: Toto město bylo postaveno v roce 2600 před Kristem v současném Pákistánu. Je příkladem jedné z prvních plánovaných výstaveb měst v historii lidstva. Má silnice a dokonce i odvodňovací systém, který je podobný kanalizaci.

 

mohenjo-daro-ruins-285685-swmohenjo-daro-death-masacre

Toto město bylo záhadně opuštěno 7 století po tom, co bylo postaveno. Znovu bylo objeveno až v roce 1922. Jak je možné, že se na tak dlouho může ztratit celé město?

 

д

  • The Gate of the Sun: Nachází se v západní Bolívii. Tato brána je precizně vyříznuta. Je to megalitická kamenná klenba z říše Tiwanaku. Tato říše se před 1500 lety rozkládala z Peru až do částí dnešní Bolívie. Před Inky to byl nejmocnější jihoamerický národ.

 

 

TiahuanacoGateEGSquier1877 688d252e06afe9607f88b0ee831b7549

б

Badatelé věří, že toto místo není původním místem, kde se tato klenba nacházela. To připomíná prapodivný Stonehenge.

 

  • Tunely z doby kamenné: Před několika lety archeologové nalezli síť tunelů, která byla vybudována v době kamenné. Nacházejí se ve Skotsku, v Evropě a také v Turecku.

367132310b90514a597755533de1f8e05e08e970e1067164 1412026626280_wps_3_US_tourists_Karen_Mason_a

 

а

Přezdívá se jim “dálnice“, ale většina z těchto tunelů má jen 70 cm na šířku a tak spíše připomínají dětské hřiště z Chuck E Cheese´s.

 

  • The Longyou Grottoes: Nachází se v Zhejiangu, Číně. Tyto jeskyně byly vytesány lidmi okolo roku 212 před Kristem. Nejzajímavější na nich jsou pečlivě udělané značky, které se nacházejí na zdech i stropech. Jsou rovnoměrně rozmístěné na 60ti stupňové ose.

longyou_caves_3 longyou-caves-2 longyouGrottoesls34

л

 

  • Göbekli Tepe: Tato starodávná stavba je na vrcholu hory v Turecku a po jejím zhlédnutí archeologové změnili názor, týkající se původu lidí. Výstavba této stavby se datuje do doby před zemědělstvím (cirka 9000 – 10000 let př. n. l.). Potvrzuje, že kostel a bohoslužba byly počátkem moderní civilizace.

gobeklitepegobeklitepe_13 gobekli-tepe

 

 

  • Kamenné koule v Kostarice. O těchto koulích se toho moc neví. Pouze se zjistilo, že byly zřejmě postaveny lidmi z Diquis, kteří zde žili mezi lety 700 – 1530.

 

costa-rica-ancient-stone image001

Tahle věc váží okolo 15ti tun!

д

  • Monument Yonaguni: Archeologové stále vedou debaty, zda byla tato podvodní stavba nacházející se u pobřeží Japonska postavena lidmi nebo ne. Součástí tohoto monumentu jsou dva podobné monolity, které mají přezdívku “Želva“.

Yonaguni

yonaguni-monument-5

 

д

  • Nedokončený Obelisk: Stavba tohoto obelisku byla přikázána královnou Hatšepsut v polovině roku 1500 př. n. l. Kdyby byla dokončena tak by se jednalo o největší Egyptský obelisk.

unf-ob-larger

Unfinished-obelisk

 

Zdroj:  viralnova

 

Zatím žádný komentář.

Napsat komentář